Taşdelen'da Firma Ara
 
Taşdelen Haberleri
 
Tarih: 6.06.2013 10:52:49
Bu haberi 6.196 kişi okudu.

Anadolu Yöresel Ürünler

Anadolu yöresel ürünler firma yetkilisi ahmet beyle görüşmemizden derlediklerimiz...Bazı yöresel şifalı bitkiler ve kullanımları nasıldır?
 
Yarpuz
Güneş çarpmasında,soğuk algınlığında antibiyotik özelliği vardır,çorbası olur. Demlenerek de kullanılır sabah-akşam bir tutam 10 dk demlenerek içilir. 
 
Kara hindiba
Karaciğer yağlanmasına kist yara ve diğer hastalıkları ile safra kesesi temizliğinde faydalıdır. Bir tutam atılarak bir kupada demlenir 10 dk sonra içilebilir.10 gün içilir 3 gün ara verilir 21 gün içilir sabah aç,önlen aç,akşam tok olarak içilir.
 
Sarı yoğurtçu otu
Guatr, lenf, bezleri, akciğeri temizler, kan temizleyici ve kemik erimesini önler. Bir dal çiçeği kupaya atılır 10 dk demlenir. 21 gün kullanılır bir hafta ara verilir. 21 gün daha kullanılır.sabah aç öğlen aç akşam tok olarak alınır. 
 
Papatya
Kadın hastalıkları, mide ağrıları, saç dökülmesi için kullanılır. Bir tutam kupaya atılır ve 10 dk demlenir. Sabah aç akşam tok 10 gün içilir. Ezerek koklamakta faydalıdır.
 
Çoban çantası
Kolestrol, tansiyon, basur, ishal, kabızlık, prostat, böbrek hastalıklarına iyi gelir. Bir tutam kupaya atılır 10 dk demlenir. 21 gün kullanılır bir hafta ara verilir. Tekrar 21 gün kullanılır. 42 günde tamamlanır.
 
Evelik
Soğuk algnlığı, bademcik ağrıları için faydalıdır. Bir avuç kadar bir kupaya atılır 10 dk demlenir 21 gün içilir.
 
Ebe gümeci
Bronşite, öksürüğe antibiyotik gibi etki eder. Demlenebilir. Ayrıca çorbası da olur.
 
Kantoron
Vücuttaki kanser hücrelerinin uyanmasını önler, prostata sakinleştirici, gece uyku verir, yağı ise her türlü romatizmaya karşı iyi gelir. Bir çiçek kupaya atılır 10 dk demlenir yatmadan önce içilir. 21 gün kullanılır.
 
Aslan kuyruğu
Kalp yorgunluğu, damar tıkanıklığı için kullanılır. Kalp dostu bir bitkidir. Bir dalı ikiye kırarak sıcak suda demlenir ve sabah akşam içilir.
 
Taşlı yonca
Sakinleştiricidir. Bir tutam kupaya atılır. 10 dk demlenir gece yatarken içilir
 
Sinirli ot
Antibiyotik de denebilir. 2 yaprak kupaya atılır. Sıcak su dökülür. 10 dk demlenir ve 10 gün kullanılır. Sabah akşam tok kullanılır.
 
Aslan pençesi
Kansere iyi gelir. Rahim kanseri, akciğer, göğüs ve beyin tümörü için kullanılır. Civan perçemiyle birlikte kullanıldığında kadın hastalıklarına iyi gelir. Doğu yöresinde çocuğu olmayanlara ve menopoza girmiş kadınlara verilir. Kullanışı 2 yaprak kupaya atılır, demlenir ve akşam içilir.
 
Beşparmak otu
Çocuk ve büyük ishalinde kullanılır. Bir tutam sıcak suya atılır ve bir kupada 10 dk boyunca demlenir. Günde 3 defa ishal geçene kadar içilir.
 
Çayır düğmesi
Romatizma ve kadın hastalıklarında kullanılır. Demlenerek kullanılır. Sabah tok akşam tok içilir.
 
Civan perçemi
Yalnız başına mide ağrıları,romatizma,aslan pençesiyle birlikte kadın hastalıkları menepoza iyi gelir. Çocuğu olmayanlara iyi geldiği özellikle Doğu yöresinde söylenir. Bir çiçek civan perçemi iki aslan kuyruğu ile birlikte suya atılır, 10 dk demlenir. Hastalık ağırsa 3 ay kullanılır hafifse 21 gün kullanılır.
 
Isırgan
Her derde devadır. Bir kupaya atılır 10 dk demlenir 40 gün kullanılır.
 
Sığır kuyruğu
Bronşite iyi gelir ve nefes açıcı olarak kullanılır. Bir tutam kupaya konulur üzerine kaynar su dökülür. 10 dk demlenir gece yatarken kullanılır.
 
Firmanızda ne tür yöresel ürünler bulunmakta?
Taşdelen Anadolu Yöresel ürünler, çeşit çeşit sabunlar, Sürmene bıçakları, Kayseri pastırması, sucuğu, mantısı, Kastamonu sarımsağı, Burdur ceviz ezmesi, Isparta gül ürürleri, elması, elma kurusu, Aydın zeytini, zeytinyağı, GDO’suz mısırı, Elazığ bal ile Erzincan tulum peyniri, yağı Karadeniz balı, Artvin balı, yeşil çayı, Rize çayı, tereyağ ve peyniri, Kocaeli pişmaniyesi, Antakya salçası , nar ekşisi Taşdelen Anadolu Yöresel Ürünler mağazamızda bbulunmaktadır. Taşdelende  yöresel ürünlerimiz ziyaretçilerin de yoğun ilgisini çekti.
 
Anadolu yöresel ürünleri olarak ürünlerimize gösterdikleri güven ve ilgi için tüm tüketicilerimize teşekkür eder,saygılarımızı sunarız.
 
Turgut Özal Bulvarı Taşdelen sapağı No:406 Çekmeköy / İstanbul
 
Taşdelen Rehber Ekibi